Plastové láhve nemusí být nezávadné

Nad plastovými lahvemi se zřejmě pomalu stahují mračna v podobě výsledků vědeckých studií.

Měkké PET lahve jsou podezřelé z toho, že do vody uvolňují látky podobné ženským pohlavním hormonům. A jak se podle nové studie zdá, ke zdravotní nezávadnosti mohou mít daleko také dětské a sportovní lahve, které jsou vyrobené z tvrdého plastu polykarbonátu.

Vědci z Harvardské školy veřejného zdraví nechali z polykarbonátových lahví po dobu jednoho týdne pít skupinu lidí. Po skončení experimentu jim odebrali vzorky moči a stanovili v nich hladinu bisfenolu A - látky, která se používá při výrobě polykarbonátových lahví a která se z nich podle některých odborníků může uvolňovat.

Výsledky této studie to bohužel potvrdily - její účastníci měli hladinu bisfenolu A v moči o 69 % vyšší než lidé, kteří se polykarbonátovým lahvím vyhýbali. Nárůst by byl podle autorů studie pravděpodobně ještě vyšší v případě, že by se lahve s nápojem ohřívaly tak, jak se to dělá s kojeneckými lahvemi.

Podle studií na pokusných zvířatech bisfenol A narušuje fungování endokrinního systému, protože se chová podobně jako ženský pohlavní hormon estrogen. U zvířat to mělo za následek poruchy pohlavního dospívání a rozmnožování. U lidí se takový efekt zatím neprokázal, ale bisfenol A je u nich pro změnu podezřelý z toho, že přispívá k rozvoji cukrovky a kardiovaskulárních chorob.

O tom, že zřejmě nepůjde o pouhou hysterii, svědčí i rozhodnutí kanadské vlády, která v loňském roce zakázala používání bisfenolu A při výrobě kojeneckých lahví. Někteří výrobci plastových lahví už vzali bisfenol A natolik vážně, že jej dokonce dobrovolně vyloučili ze všech svých produktů. Odborníci se zase chystají hlouběji prozkoumat jeho spojitost s vývojovými poruchami u dětí a nádorovými onemocněními dospělých.

Zdroj: Český rozhlas, Martina Otčenášková 26.05.2009

Na našem eshopu najdete dětské hrnečky a kelímky bez bisfenolu A.