Co do porodnice

Sama moc dobře vím, jaké to je, čekat miminko a jak moc ráda jsem si v tomto období pročítala všechny možné dostupné seznamy věciček, které si s sebou vzít do porodnice, či co všechno mít nachystané doma minimálně na prvních 6 neděl života svého drobečka. Právě to mi vnuklo myšlenku “trochu přispět, či být alespoň nápomocna, nejen svými zkušenostmi”. Protože z různých důvodů nejsem schopna na našem e-shopu vše nabídnout, ráda Vám poradím, kde ostatní věci můžete zakoupit.

Z vlastní zkušenosti vřele doporučuji maminkám, které čekají své první dítko, aby navštívily kurz předporodní přípravy s eventuelní možností návštěvy porodních sálů a s návazností na kurzy o šestinedělí, jelikož šestinedělí je ještě, o trochu víc náročné než samotný porod, i když se to právě teď asi nezdá.

Je dobré se na kurzy dobře informovat nebo mít doporučení od kamarádek, či známých. Pokud by se Vám i tak v průběhu jeho konání něco nezdálo, je lépe raději jej ukončit. Zkrátka, co si budeme vykládat, ne každý pořádá tyhle kurzy z přesvědčení a s vhodnou kvalifikací. A ne zrovna zřídka pak dochází v důsledku mylné informovanosti, či vtloukáním až nezdravých názorů k tragickým událostem. Vždy je potřeba držet se zdravého rozumu a vlastního instinktu, protože jde především o Vaše dítko a Vás samotnou.

Osobně jsem jeden takový, skutečně výborný, kurz absolvovala a neustále z něj těžím. Nejen, že jsem ztratila strach z porodu a všeho kolem něj, ale opravdu jsem se na porod těšila a brala ho jako krásnou životní událost.

V kurzu jsem se rovněž seznámila s maminkami, které v daný čas, řešily stejné problémy, jako já. Každému velmi pomůže, když ví, že v tom není sám a může s ostatními vše konzultovat. Některé rady, které jsem v kurzu získala, jsou taky zahrnuty do seznamů, protože se osvědčily a jsou vyzkoušené dalšími maminkami a miminky.Ještě před seznamem věcí do porodnice nabízím pár tipů na výborné věci pro těhulky, které se osvědčily již mnoha nastávajícím maminkám:

 • Gel na nohy a unavené svaly - opravdu vřele doporučuji, určitě oceníte ke konci těhotenství, kdy jsou nohy bolavé a unavené a hlavně později při uspávacích maratonech s miminkem v náručí.
 • Masážní olej na hráz - také mohu jen doporučit, používá se na masáž hráze, aby byla pružnější a odolnější vůči natržení , cca 8-6 týdnů před porodem.
 • Balzám na prsa - taktéž doporučuji, na masáže prsou i bradavek, nejsou potom tak citlivé a je opravdu moc příjemný.
 • img Mexická bola - doporučuji, nádherný přívěsek z Mexika pro těhotné ženy. Magické a příjemné zvuky BOLY uklidňují miminko během celého těhotenství. Uvnitř přívěšku zavěšenMexická bolaého na dlouhé kožené šňůrce je ukrytý malinkatý xylofon, na kterém „tancuje“ drobná kulička. Ta se rozpohybuje při chůzi nebo jakémkoli pohybu. Miminko je schopné tyto zvuky vnímat již kolem 20. týdne těhotenství. Pravidelným nošením BOLY na bříšku bude miminko tyto zvuky brzy rozpoznávat a vaše chůze a zvonění jej budou uklidňovat. Svoji službu však může přívěšek vykonat i po porodu: je možné jej zašít do oblíbené hračky nebo zavěsit nad postýlku. Dítěti by zvuk měl asociovat příjemné chvíle strávené v teple a klidu.

Seznamy jsou sice konkrétní, ale každá maminka by si je měla přizpůsobit svým vlastním potřebám a možnostem.

CO S SEBOU DO PORODNICE:

maminka:

 • tatínka nebo nějakou blízkou osobu
 • všechny potřebné doklady pro lékaře a matriku (těhotenský průkaz, průkaz zdravotní pojišťovny, rodné listy rodičů, či oddací list, občanský průkaz a připravená jména pro obě pohlaví dítěte)
 • nějakou svačinku, včetně dostatečného množství tekutin, pro sebe i pro doprovod. Je dobré si s sebou vzít i pečivo na další den, jelikož čerstvé pečivo podávané k snídani v porodnicích moc kojícím matkám a novorozenečkům neprospívá.
 • přezůvky, a pokud s Vámi půjde doprovod na porodní sál, tak přezůvky a pohodlné oblečení i pro doprovod
 • porodnické vložky – určitě si s sebou vezměte alespoň 40 kusů porodnických vložek, resp. 2-3 balení. Jsou to vložky, které nemají lepítka ani igelitovou vrstvu, která zabraňuje protečení, ale jsou nejvhodnější na poporodní období. Igelitové vložky mohou způsobit více škody než užitku. Mezi nejznámější vložky patří tzv. „klády v síťce“ z éry našich babiček (ty se mi moc neosvědčily, Podprsenka na kojeníškrábaly). Já jsem byla velice spokojená s porodními vložkami SAMU od firmy Hartmann.
 • img jednorázové kalhotky – do porodnice se nevyplatí brát si své pěkné prádlo, bylo by pak už jen na vyhození. Jednorázové kalhotky se neperou, vezměte si s sebou 5-10 kusů těchto kalhotek. Záleží na tom, jak dlouho budete v porodnici.
 • prsní vložky - u prsních vložek počítejte se 4 – 6ti ks denně (je to hodně individuální), zejména do doby, než začnete pravidelně kojit. Když jsem šla na delší dobu někam ven, používala jsem výhradně jednorázové prsní vložky AVENT - v neprotečení zatím asi nemají konkurenci a mají lepítka. Co se týče prodyšnosti, měla jsem nejraději prsní vložky FIXIES. Naleznete v záložce - Od těhotenství po školku

Výše uvedené věci můžete zakoupit také ve formě balíčku do porodnice:

Balíček do porodnice obsahuje: porodnické vložky SAMU (40ks), fixační kalhotky pratelné MoliPants (2ks) a vložky do podprsenky (30ks).

img
 • ručníky – alespoň 2 tmavé ručníky, u kterých nebude vadit jejich případné zničení
 • hygienické potřeby – kartáček, pastu na zuby, hřeben, šampón, mýdlo

“Zde bych se trochu zastavila. Pokud chcete být úspěšně kojící matkou, tak k tomu bezesporu hodně přispějete tím, že nebudete vůbec používat jakkoliv parfemované přípravky a hygienické potřeby, či samotné parfémy. Kojenci mají několikanásobně citlivější čich, než je tomu u dětí starších, či u dospělých. Je to proto, aby snáze identifikovali svou maminku a co nejrychleji se dostali k jejímu mlíčku. Pokud se ovšem budete sprchovat v parfemovaných sprchových gelech, či se jakkoliv parfemovat, dítě tak hodně matete a ono pak má o hodně více práce svou maminku najít a vůbec se k ní přisát. Zkuste si na 5 minut strčit nos do sprchového gelu nebo do falkonu s voňavkou. Je to jen 5 minut, ale Váš mrňousek tuto “vůni”zpočátku čichá i 40 minut, než se vůbec nají. Bohužel Ovesný mycí gel od BABÉ, který bych Vám jinak nabídla, se stejně jako všechny produkty této značky, počátkem roku 2009, přestaly (na popud výrobce) dovážet do ČR. Tento gel byl vhodný i pro vysušenou a atopickou pokožku, neobsahoval mýdla, konzervanty a nebyl parfemovaný. Dlouho jsme hledali vhodnou náhradu a nejvhodnějším zástupcem se nám jeví A-DERMA GEL moussant douceur 500ml. Tento gel je vhodný i na intimní hygienu a posléze na hygienu Vašeho miminka (nejlépe až po šestinedělí). Každopádně je dobré si v něm, alespoň z počátku, mýt i ruce, protože nebudou parfemované, když budete pomáhat miminku se přisát.”

 • něco na intimní hygienu hned po porodu – vřele doporučuji Tantum Rosa, oplachování v tomto roztoku velmi pomáhá hojení
 • toaletní papír si rozhodně vezměte s sebou a to ten nejjemnější, jaký na trhu najdete, jistě tušíte proč
 • kojící podprsenky – nejlépe 2ks, ať si můžete tu první přeprat
 • gelové obklady na prsa – naprosto úžasná věc, která se hodí hlavně v období nástupu laktace, kdy jsou prsa bolavá a oteklá. Tyto obklady se dávají buď studené, na zmírnění bolestí a otoků, anebo teplé před kojením, kterému napomohou
 • teplé ponožky
 • noční košili nebo pyžamo s propínáním – to opět záleží na každé z Vás, ale řekla bych, že je nejlepší, nechat si dát erár, jelikož je velice těžké při neustálém nočním i denním vstávání k mrňouskovi docílit neposkvrněnosti oděvu. Takhle vždy, když je třeba, vyfasujete nový. Pokud ale trváte na vlastním prádle, je nutné mít s sebou alespoň 2-3 kusy, takže máte po příchodu z porodnice hned o práci postaráno.
 • župan
 • něco pro zábavu – knihu, časopis a jiné
 • samozřejmě telefon a fotoaparát
 • kloboučky a odsávačky mateřského mléka - je zbytečné si zatím kupovat, natož si je brát s sebou do porodnice. Naleznete v záložce Od těhotenství po školku.

miminko:

Ve většině porodnic poskytují erární látkové pleny a oblečení pro miminka. Proto je zcela zbytečné a celkem nepraktické brát si své nažehlené z domů. Zpočátku je spotřeba jak oblečení, tak látkových plen opravdu obrovská a když oblečení nemáte v porodnici jak a kde přeprat, tak si zpět domů ponesete nejen Vaše krásné a voňavé mimi, ale i velký pytel špinavých oblečků a plen, které budete muset co nejdříve vyprat.

 • zavinovačku - naleznete v kategorii Zavinovačky a spací pytle
 • jednorázové pleny - cca 40 kusů, nejvíce mi vyhovovaly plenky Happy Newborn. Zaprvé mají výkroj na pupík (na pahýlek pupíku) a zadruhé jsou dost široké a drží tvar, takže i co se týče kyčlí byly úžasné.
 • imgvlhčené ubrousky – nejlepší by bylo, alespoň zpočátku, žádné nepoužívat a pokud možno, omývat zadeček vlhkou látkovou plenou nebo ubrouskem, či papírovým ubrouskem a poté otřít zadeček do sucha, než jej zabalíte do pleny. Většina ubrousků je hodně parfemovaných a zbytečně podporují kožní alergie a opruzeniny. Nejlepší, co se týče alergizujících složek, podle mých zkušeností a přidělených ocenění, jsou vlhčené ubrousky Baby Love z prodejen DM.
 • Bepanthen – já dávám přednost obyčejné kalciovce (Calcium pantothenicum), jelikož obsahuje navíc kalcium a má širší použití, ale v podstatě je to jedno. Tato mastička se nepoužívá jen na zadeček miminka, ale i na popraskané a natržené bradavky Vašich prsou. Na zadečky je lepší to s mazáním moc nepřehánět, ať si kůžička sama zvyká. Čím častěji ji budete mazat, tím více si zvykne na to, že je promazávána a sama nezíská schopnost samohojení. Pokud není zadeček nějak červený, stačí jej namazat, jen když bude zadeček delší dobu v pleně, např. na noc. Obě tyto masti koupíte v lékárnách. Ke zmíněným mastem jsem vždy doporučovala Dětskou ošetřující pastu od BABÉ (opět se již nedováží), výborně ji ale nahradí Tanno-Hermal Lotio, které je nejen na opruzeniny a potničky, ale i na plenové dermatitidy. Krásně je vysuší a napomůže rychlému zahojení. Koupíte jej v každé lékárně.
 • vatové tyčinky do oušek a nosíku - výborné jsou anatomické vatové tyčinky se speciálním rozšířeným omotáním, které zabraňuje nechtěnému zaražení tyčinky do nosíku, či ouška. Naleznete v kategorii - Koupání a hygiena.
 • olejíček – nejlepší jsou přírodní, nesyntetické a neparfemované olejíčky, které se vyrábí lisováním za studena. Opět - moc to s olejováním miminka nepřehánějte, ať má kůžička možnost se naučit sama promazávat. Osvědčené jsou olejíčky od firmy Eoné, a to především mandlový a olivový. Naleznete v kategorii Pro miminka – Kosmetika.
 • hřebínek a kartáč na vlasy - pro novorozence jsou vhodné kartáče z přírodních vlasů. Naleznete v kategorii Pro miminka - Hygienické potřeby.
 • manikúra - nehtíky miminek by se neměly moc často stříhat, nejlépe je v porodnici vůbec nestříhat (až doma), ale někdy se nehtíky zatrhnu a není zbytí. Já osobně používám kleštičky, přijdou mi bezpečnější, ale to záleží na každé mamince. Každopádně by neměl chybět pilníček, který bude nový a výhradně Vašeho dítka. Zamezíte tak případnému zanesení miminkovských nehtíků plísněmi a ušetříte si zbytečné starosti. Naleznete v kategorii - Hygienické potřeby.
 • lahvičky a dudlíky - zbytečné brát s sebou do porodnice, přinejhorším si je můžete nechat kdykoliv přinést. Naleznete v kategorii Pro miminka - Jídlo a pití.
 • mýdlo” – do uvozovek jsem jej dala proto, že miminka rozhodně, minimálně do půl roku, žádná mýdla, šampóny a pěny do koupelí nepotřebují a o to méně vše, co je nějak parfemované a obsahuje mýdlo. Je to zbytečné zatěžování pokožky, která je tenoučká a průsvitná jak pergamen a má rozhodně ještě hodně daleko do pokožky dospělého člověka. Proto je potřeba ji především chránit a ne zatěžovat. Co bych ale ráda předala jako osvědčenou radu, je koupání v přípravku Balneum Hermal (koupíte opět v lékárně), který je vhodný i pro atopiky a používá se běžně v období léčby dermatitid a vysušené pokožky. K tomu bych jako další vychytanou věcičku doporučila od firmy Bioderma mycí přípravek Atoderm moussant který naprosto precizně, bez jakéhokoliv dření dětského zadečku odstraní tzv. smolku. Kdo už dítko má, tak ví, jak těžké je smolku z dětského zadečku odstranit a jak často to končí prvními odřeninkami, kdy se maminka snaží zadeček miminku očistit. Pro miminko stačí koupit tubu 200ml, nebo můžete tento gel používat i Vy místo zmíněné A-DERMA Moussant a koupit 500ml čímž ušetříte. Balneum se používá jen do koupelí a moussant gel se dá použít i na sprchování. Šampón není vůbec potřeba, klidně jej zastane moussant. Po šestinedělí můžete Vaše miminko umývat i v A-DERMA GEL moussant douceur 500ml nebo v ABCDerm moussant gel 500ml, což je novinka z dětské řady značky Bioderma. Je mírně parfemován.

miminko - na cestu z porodnice:

Nejlepší je, si oblečení na cestu z porodnice pro Vás i miminko doma jen nachystat a nechat si jej přinést až na samotný odchod domů, pokud je to možné.

 • imgautosedačka – NEZBYTNOST v případě, že odjíždíte z porodnice autem
 • oblečení – dle ročního období. Nezapomínejte, že novorozenci nemají termoregulaci a tak jim vadí, jak přílišné oblečení, tak nedostatečné. Přesto, i když je parné léto, je dobré, aby mělo Vaše miminko při odchodu z porodnice dlouhý rukáv a ponožky, případně bylo zakryté tenkou dečkou. Rozhodně nezapomeňte na klobouček proti sluníčku. A opět, každé dítko je jiné, jedno snese více vrstev a jiné méně, na to bohužel neexistuje žádný mustr, to si musí každá maminka odhadnout sama.

Je to zkrátka jen pár dalších tipů a postřehů a přesto doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohla. Máte-li připomínky nebo dotazy, budu ráda, když mi napíšete, rozhodně se Vám budu snažit odpovědět.

za tým nunynek.cz
Markéta Weinigerová